Kombi Arıza Bulma ve Tamir Kursu
TEL: 0553 444 30 30
FARKLIYIZ, FARKINDAMISINIZ?
EN İYİ BİLDİĞİMİZ İŞİ YAPIYORUZ
 
                         KOMBİ ARIZA TESPİT CİHAZI KULLANMA KILAVUZUİYONİZASYON KONTROL:
 
İyonizasyon kablosunu tespit cihazının üst kısmındaki kablo ile birleştirin.
Kombiyi çalıştırın. Alev oluştuktan sonra,tespit cihazının alt kısmındaki kabloyu kombinin metal gövdesine tutturun. Cihaz bağlıyken alev tekrar sönerse kart arızalı olabilir, kontrol ettirin.


 
NTC KONTROL: [ Cihaz Kalorifer veya Sıcak Su Konumunda Çalışmıyorsa ]
 
NTC'nin karttan gelen kablolarını test cihazının NTC çıkışındaki kablolar ile birleştirin.
( Bağlantı Yönü Fark Etmez ). Kombiyi çalıştırın. Test cihazı bağlıyken kombi çalışmıyorsa; Kart arızalı olabilir kontrol ettirin.PTC KONTROL: 
 
NTC için yaptığınız kontrol işlemlerinin aynısını PTC kontrolü için yapabilirsiniz.
 

 
VAİLLANT NTC KONTROL: [ Cihazdaki İki NTC içinde Aynı İşlemi Yapın ]
 
Vaillant NTC Kablosunu çıkartın. Karttan çıkan NTC kablosunu Test cihazının üst kısmındaki kablo ile birleştirin. Test cihazının alt kısmındaki kabloyu kombinin metal gövdesine tutturun. Kombi çalıştırın. Test cihazı bağlı iken kombi çalışmıyorsa kart arızalı olabilir. Test cihazı bağlıyken kombi çalışırsa NTC'ler arızalı olabilir değiştirip deneyin.


 
TÜRBİN KONTROL:
 
Karttan çıkan TÜRBİN kabloları ile test cihazının TÜRBİN çıkışındaki kablolar ile birleştirin. Kabloları bağladıktan sonra test cihazının ön kısmındaki SWİTCH'i açın. Bu şekilde kombi sıcak su konumda çalışırsa kart sağladır. Türbin arızalıdır. Aynı zamanda test cihazının üst kısmında bulunan kısımda musluk hızını ayarlayabilirsiniz. 
 
TEST BÖLÜMÜ:
 
DİKKAT!: BU BÖLÜMÜ KOMBİDEN ÇIKAN KABLOLARA BAĞLAMAYIN !!! BU BÖLÜMDE PARÇA KONTROL EDEBİLİRSİNİZ.
 
 Bu bölümde kombi üzerinde bulunan ve kısa devre olması gereken parçaları kontrol edebilirsiniz. Test bölümünden çıkan kabloları bağladığınız parça kısa devre ise test cihazındaki ışık yanar.Tespit edebileceğiniz parçalar kısaca aşağıda anlatılmaktadır.
 
1- PROSESTAT KONTROLÜ: [ Prosestat Kablolarını Çıkartın ]
 
   Test cihazının kablolarını PROSESTAT'a bağlayın. Kombiyi çalıştırın. Fan çalıştıktan sonra   PROSESTAT kısa devre olmalı. Fan çalıştıktan sonra test cihazının ön kısmındaki ışık yanarsa PROSESTAT sağlamdır.Aşağıdaki işlemleri yapın.
   
   NOT: Test cihazını PROSESTAT'a bağladığınız esnada ışık yanarsa PROSESTAT arızalıdır.   PROSESTAT mutlaka fan çalıştıktan sonra kısa devre olmalı.
 
   A- Baca sağlamlık kontrolü 
   B- Fan temizlik kontrolü 
   C- Fan hortumlarını kontrolü 
   D- 220v elektrik kontrolü yapın.
 
   YUKARIDAKİ İŞLEMLERİDE YAPMANIZA KARŞIN KOMBİ ATEŞLEMEYE GEÇMİYORSA           KARTI KONTROL ETTİRİN.
 

 
2- İKİ KABLOLU BASINÇ ANAHTARI KONTROLÜ:
   
   İki kablolu basınç anahtarının kablolarını çıkartın. Test kablolarını basınç anahtarına       bağlayın. Kombide 1,5 bar basınç varken, basınç anahtarının kısa devre olması gerekiyor. Test kabloları basınç anahtarına bağlıyken test cihazının ışığı yanmalı. Yanıyorsa basınç anahtarı arızalıdır,değiştirip deneyin.


 
3- CAM SİGORTA KONTROLÜ:
 
   Elektronik kart üzerinde bulunan 2A cam sigortayı karttan çıkartın. Test bölümüne bağlı     kabloları cam sigortaya temas ettirin. Test cihazının lambası yanarsa, sigorta sağlamdır. 


 
4- LİMİT TERMOSTAT KONTROLÜ: [ MUTLAKA ELEKTRİĞİ KESİN ! ve Kabloları Çıkartın ]
 
   LİMİT TERMOSTAT kablolarını çıkartın. Test bölümünden çıkan kabloları LİMİT TERMOSTAT'ın uclarına bağlayın. LİMİT TERMOSTAT sağlam ise test cihazının lambası yanar. LİMİT TERMOSTAT'ı ısıttığınızda lambanın sönmesi gerekir. Soğuduğu zaman lamba tekrar yanar.


 
5- AKIŞ ŞALTERİ KONTROLÜ:
 
   Akış şalterinin kablolarını çıkartın. Test bölümnden çıkan kabloları AKIŞ ŞALTERİ'ne bağlayın. Sıcak su musluğunu açın. Musluk açıldığı zaman AKIŞ ŞALTERİ sağlamsa kısa devre olur ve test cihazının lambaları yanar.Test kablolarını bağladığınız esnada musluğu açmadığınız halde test cihazının lambası yanarsa AKIŞ ŞALTERİ kısa devre kalmıştır ve arızalıdır.
 


6- ODA TERMOSTATI KONTROLÜ:

 ODA TERMOSTATI'nın çalışıp çalışmadığını ölçebilmek için kombiden iki kablolu ODA TERMOSTATI'nın kablolarını test cihazının test bölümüne bağlayın. Sağlam ise; ODA TERMOSTATI'nın derecesini yükselttiğinizde test cihazının lambası YANAR, dereceyi düşürdüğünüzde test cihazının lambası SÖNER.
BASINÇ ANAHTARI KONTROLÜ: [ DİJİTAL KOMBİLERDE BULUNAN 3 KABLOLU ]
 
  3 KABLOLU BASIN ANAHTARI'nın kablolarını çıkartın. Test cihazında bulunan BASINÇ ANAHTARI bölümünden çıkan 3 kabloyu karttan çıkan basınç anahtarı kabloları ile birleştirin. Test cihazının üst kısmında bulunan kabloyu ortak uc olarak BASINÇ ANAHTARI'nın kablolarından bir tanesine bağlayın. Diğer iki kabloyu yön fark etmeden test cihazından çıkan iki kablo ile birleştirin. Bu işlemi 3 Kabloya sırası ile yapın. Test cihazı bağlı iken kombi çalışmazsa kart arızalıdır.


DC VOLTAJ:
 
Bu bölümde  4.5V ile 30V arasında doğru akım ölçebilirsiniz. Örnek; Pilin voltajı ölçülebilir. Kombide ise; 24 Volt ile çalışan GAZ VALFİ Üzerindeki MODİLASYON BOBİNİ'ni KART ÇIKIŞ voltajını ölçebilirsiniz. Modilasyon bobinin karttan çıkan kablolarını çıkartın. DC VOLTAJ kablolarını karttan çıkan MODİLASYON kablolarına bağlayın ve karttan MODİLASYON BOBİNİ'ne Voltaj gidip gitmediğini görün. 
Aynı zamanda bu bölümde 24 volt ile çalışan 3 yollu vanalara karttan voltaj gidip gitmediğinide görebilirsiniz.


AC VOLTAJ:
 
Bu bölümde dairede 220 V elektrik olup olmadığını ölçebilirsiniz. Aynı zamanda kombide 220 V ile çalışan parçalara karttın elektrik gönderip göndermediğini ölçebilirsiniz.

220 V ile çalışan parçalar: FAN - POMPA - GAZ VALFİ - 3 YOLLU VANA - KART
 

ELEKTRONİK KART'A BAĞLANACAK BÖLÜMLER
 
- İYON
- NTC
- PTC
- V.NTC
- TÜRBİN
- BASINÇ ANAHTARI
- DC VOLTAJ
- AC VOLTAJ
 
PARÇALARA BAĞLANACAK BÖLÜM
 
- TESTTÜRKİYE'DE İLK , TEK ve RAKİPSİZ!
 
 
 
 
 

 
KART TAMİR EĞİTİMLERİ BAŞLADI

KOMBİ KART TAMİR KURSU

EĞİTİM VE BELGE 
VERDİKLERİNİ İDDİA 
EDEN TAKLİTLERİMİZDEN
SAKININ !!! 
RİSKE GİRMEYİN.


Uzun yıllardır kazandığımız bilgi birikimi ve tecrübeyi aldığımız eğitimlerle birleştirerek kombi tamiri kursu alarak bu mesleği öğrenmek isteyen siz kombi teknisyenlerinin hizmetine sunuyoruz. Kombi servislerinin ihtiyacı olan kalifiye kombi teknisyenlerini Milli Eğitim ve Mesleki Yeterlilik Kurumu belgeleri ile yetkilendiriyoruz. Bizden aldığınız kombi eğitimi, ''klima kursu'', brülör servis eğitimleri ve elektronik kart tamir kursları ile iş garantili bir hayat içerisinde olacaksınız. Yüksek bir gelir, piyasada aranan eleman, emeklilik döneminizde iyi bir hobi kazanmış olacaksınız.

YETKİ NUMARALARIMIZ


 
Kombi Servisi Sitemiz Açıldı. ServisMerkezi.com.tr hemen üye olun. kombi servisleri KOMBİ EĞİTİMİ
www.kombiservis.net www.serviskursu.com www.kombiservis.com.tr www.kombikursu.com.tr